Advertising
Guvernul schimbă regulile pentru plata amenzilor: reducerea la jumătate dispare pentru mai multe sancțiuni
Guvernul schimbă regulile pentru plata amenzilor
Scris deRealitatea de Hunedoara
Publicat5 mar. 2026, 17:18
Sursărealitatea.net
Executivul a modificat legislația privind plata amenzilor contravenționale, eliminând posibilitatea achitării acestora la jumătate din valoarea minimă prevăzută de lege pentru mai multe tipuri de sancțiuni. Noile prevederi sunt incluse în Ordonanța de Urgență nr. 7/2026 și vor intra în vigoare la sfârșitul lunii martie.
Citește și
- 10:46Daniel Udrescu: Cum te lasă inflația fără bani în timp ce statul câștigă pe seama ta
- 22:04Incident tehnic la depozitul de zgură și cenușă Valea Căprișoarei. A fost descoperită o tasare de 50 de metri, iar autoritățile monitorizează situația
- 16:40Motivul pentru care patronii ajunși în pragul falimentului se tem să mai concedieze angajați
- 16:3715 mașini de lux de peste 1,3 milioane de euro, scoase la vânzare de statul român
Distribuie articolul
Urmărește știrile Realitatea de Hunedoara și pe Google News


























