Vremea 23 mai. Prognoza actualizată

Vremea 23 mai. Prognoza actualizată
Vreme instabilã
Astăzi, în jumãtatea de vest a ţãrii vremea va fi instabilã şi vor fi perioade cu înnorãri temporar accentuate, averse şi descãrcãri electrice, iar mai ales în zonele montane şi submontane din Oltenia, Banat, Crişana şi vestul Transilvaniei, local, se vor acumula cantitãţi de apã 25...35 l/mp.
Izolat vor fi posibile şi căderi de grindină. În restul teritoriului cerul va fi variabil şi fenomene specifice instabilitãţii atmosferice se pot semnala la intensitãţi mai mici, pe alocuri în sud-est. Vântul va sufla slab şi moderat, cu unele intensificãri în regiunile estice, dar şi asociat averselor. Temperaturile maxime se vor încadra de la 18...20 de grade în Oltenia şi pânã la 28...29 de grade în Moldova.
În București, vremea va fi uşor instabilã. Cerul va avea înnorãri şi vor fi perioade cu averse şi descãrcãri electrice. Vântul va sufla slab şi moderat. Temperatura maximã se va situa în jurul valorii de 22 de grade.
La munte, in Carpaţii Occidentali şi în jumãtatea de vest a Carpaţilor Meridionali vremea va fi instabilã şi în special ziua vor fi perioade cu înnorãri temporar accentuate, averse şi descãrcãri electrice, iar local se vor acumula cantitãţi de apã 25...35 l/mp. Izolat vor fi posibile şi cãderi de grindinã.
Citește și:
- 11:56 - Vreme rece, precipitații mixte și vânt puternic, până sâmbătă dimineață. Avertismentul meteorologilor
- 10:24 - Ministrul Justiției, despre numirea șefilor parchetelor de către Nicușor Dan: „La capătul acestui drum nu sunt mize personale, nume sau orgolii”
- 09:53 - Cum va fi vremea de Paște? Prognoză specială de la meteorologul ANM Radu Ilea
- 09:34 - Membrii CNA, convocați de Mihail Neamțu în urma retragerii licenței Realitatea Plus
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Hunedoara și pe Google News











