Locuitorii din Deva, fără apă caldă și căldură până la sfârșitul lunii

Locuitorii din Deva, fără apă caldă și căldură până la sfârșitul lunii
Administrația CEH a motivat oprirea Termocentralei Mintia de costul ridicat de producție al gigacaloriei
Locuitorii municipiului Deva, racordați la sistemul centralizat de încălzire, nu vor avea apă caldă și căldură cel puțin până la sfârșitul lunii în curs. Asta reiese din întâlnirea ce a avut loc la Prefectura Hunedoara, între conducerea Prefecturii și cea a Complexului Energetic Hunedoara.
Administrația CEH a motivat oprirea Termocentralei Mintia de costul ridicat de producție al gigacaloriei. În fapt, compania are de achitat bani furnizorului de gaze naturale, dar și către CFR Marfă. Deci nu are bani pentru a folosi gaz la arderea cărbunelui și nici pentru a transporta huila din Valea Jiului la Mintia.
”În raportul prezentat prefectului județului Hunedoara se precizează că reluarea distribuirii agentului termic pentru municipiul Deva poate avea loc la sfârșitul lunii martie, în funcție atît de plata datoriilor CEH către distribuitorul de gaze naturale și către transportatorul cărbunelui pe calea ferată cât și de cantitatea de cărbune extras de la minele funcționale din Valea Jiului”, se arată într-un comunicat de presă al Prefecturii Hunedoara.
Conducerea CEH a spus, la Prefectură, că în ceea ce privește locuitorii municipiului Deva care sunt racordați la sistemul centralizat de termoficare nu beneficiază de apă caldă și căldură, trebuie să se ia în calcul costul de producție, care este de 662,19lei/Gcal, iar prețul mediu de livrare este de 193,08/Gcal.
Sursa: Realitatea de Hunedoara
Citește și:
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 16:54 - Reacția lui Raed Arafat după ce un medic a fost agresat într-un spital din Maramureș
- 16:50 - Viscolul închide drumuri și lasă localități fără electricitate
- 15:26 - STB, „gaura neagră” a Capitalei: 10.000 de angajați și o politizare cronică pe banii bucureștenilor
Urmărește știrile Realitatea de Hunedoara și pe Google News
_4f88515c25_a3b9209761.webp)










