INSP: PESTE 1.000 DE CAZURI DE RUJEOLĂ ÎN ULTIMĂ LUNĂ DIN 2024

INSP: PESTE 1.000 DE CAZURI DE RUJEOLĂ ÎN ULTIMĂ LUNĂ DIN 2024
Rujeola este o boală infecțioasă care adesea duce la complicații
Un număr de 1.003 cazuri de rujeolă s-au înregistrat în luna decembrie a anului 2024, a informat, miercuri, Institutul Național de Sănătate Publică.
Cele mai multe dintre acestea au provenit din județele Neamț (382), Suceava (94) și Constanța (75).
De la începutul perioadei de raportare, 1 ianuarie 2023, și până pe 31 decembrie 2024 s-au înregistrat 27.234 de cazuri de rujeolă.
Începând cu 1 ianuarie 2023, s-au înregistrat 22 de decese din cauza rujeolei (cinci în București, patru în județul Brașov, trei în județul Giurgiu, câte două în județele Argeș și Iași, câte unul în județele Mureș, Sibiu, Buzău, Constanța, Alba și Ialomița).
Potrivit INSP, al 22-lea deces (raportat în județul Iași) a fost al unui băiețel de un an și două luni, nevaccinat cu ROR.
Rujeola (pojarul) este o boală infecțioasă care adesea duce la complicații.
Din patru persoane care fac rujeolă una are nevoie de spitalizare. Pentru unul din 1.000 de bolnavi de rujeolă boala este mortală, precizează INSP.
Conform sursei citate, vaccinul împotriva rujeolei protejează copiii împotriva acestei boli. AGERPRES
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 20:16 - Un obiect exploziv din Al Doilea Război Mondial a explodat la un foc de tabără, în Austria: cinci copii răniți
- 17:14 - Sondaj CURS: Românii cred că Ilie Bolojan trebuie să demisioneze. AUR și PSD rămân în topul preferințelor
- 17:10 - Miting în Piața Victoriei înainte de votul pe moțiune: susținătorii lui Bolojan, chemați în stradă și la Oradea
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Hunedoara și pe Google News














