Ucraina a lovit o fabrică de avioane din Rusia

Ucraina a lovit o fabrică de avioane din Rusia
Război în Ucraina - Ziua 643
În ziua 643 de la începerea conflictului din Ucraina, armata ucraineană a efectuat un atac asupra unei uzine aeronautice din orașul rus Smolensk. Potrivit Hromadske, un post de știri ucrainean, incidentul a avut loc luni, în jurul orei 23:00, fără a provoca vătămări sau victime.
Canale de Telegram locale au raportat zgomote de explozii în orașul rus în cursul nopții trecute. În replică, Ministerul rus al Apărării a declarat că forțele lor au doborât o dronă ucraineană deasupra regiunii Smolensk, în jurul aceleiași ore locale de 23:00. Guvernatorul regiunii a confirmat că nu au existat daune semnificative la infrastructură și nici victime în urma incidentului.
Cu toate acestea, surse din serviciile secrete ucrainene au afirmat că au reușit să lovească fabrica rusă de avioane. Smolensk se află la aproximativ 400 de kilometri sud-vest de Moscova și la 300 de kilometri de granița ucraineană.
Citește și:
- 16:22 - Aproximativ 500 de persoane au fost depistate fără contracte de muncă, într-o singură săptămână. Ministrul Muncii: ”Nu e normal și nu poate fi ignorat”
- 12:43 - Moment de reculegere la începutul ședinței de Guvern, în memoria lui Mircea Lucescu-FOTO
- 10:16 - Bolojan, despre pierderea procesului vaccinurilor anti-COVID: Miniștrii Sănătăţii şi de Finanţe vor declanșa negocieri cu Pfizer şi se vor deplasa săptămâna viitoare în SUA
- 17:44 - Victorie pentru Realitatea PLUS: Curtea de Apel București a decis să suspende decizia CNA prin care se ridică licența postului. Televiziunea Poporului NU se închide
Urmărește știrile Realitatea de Hunedoara și pe Google News











