VICTORIE PENTRU CĂLIN GEORGESCU. INSTANȚA I-A REDUS NUMĂRUL DE ZILE DE CONTROL JUDICIAR

VICTORIE PENTRU CĂLIN GEORGESCU. INSTANȚA I-A REDUS NUMĂRUL DE ZILE DE CONTROL JUDICIAR
Magistrații i-au redus perioada de control judiciar de la 60 de zile la 45 de zile
Candidatul interzis de sistem a reușit o victorie în instanță. Magistrații i-au redus perioada de control judiciar de la 60 de zile la 45 de zile.
Plângerea formulată de inculpatul GEORGESCU CĂLIN (...). Modifică conținutul măsurii controlului judiciar dispus prin ordonanța procurorului din 24.04.2025 de prelungire a controlului judiciar emisă în dosarul nr. 2226/221/P/2023/d1 de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție - Secția de Urmărire Penală, după cum urmează: Înlătură obligația de a nu deține, folosi sau purta arme și obligația de a comunica periodic informații relevante despre mijloacele sale de existență. Reduce termenul de prelungire a controlului judiciar de la 60 de zile la 45 de zile, ce se va calcula de la data de 27.04.2025. Menține celelalte dispoziții ale ordonanței atacate. Respinge în rest plângerea, ca neîntemeiată. Decizia instanței este definitivă.
Decizia judecătorilor vine la doar o zi după ce românii de pretutindeni au votat pentru viitorul președinte. Și Călin Georgescu, împreună cu soția sa Cristela au mers, ieri, la urne.
După vot, soții Georgescu au mers la biserică, unde au luat parte la slujba de duminică și au aprins lumânări. La ieșire, s-au îmbrățișat cu oamenii care continuă să-l susțină pe Călin Georgescu.
După ce candidatul interzis de sistem s-a aflat sub control judiciar mai bine de 60 de zile, judecătorii au hotărât să prelungească această măsură. La scurt timp, Călin Georgescu a depus o plângere împotriva acestei decizii. Așadar, magistrații au amânat pronunțarea în acest dosar care vizează finanțarea campaniei fostului candidat independent.
Citește și:
- 18:40 - Bani de la stat în 2026: cine primește 925 lei lunar începând din luna mai
- 18:37 - Schimbări majore la salariile bugetarilor și în sistemul de pensii, adoptate azi de Guvern
- 18:33 - Nicușor Dan, declarații de ultim moment despre criza politică internă și scena internațională - LIVE TEXT
- 17:19 - Europa riscă să rămână fără combustibil pentru avioane în 6 săptămâni
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Hunedoara și pe Google News











