Trei cutremure au avut loc în ultimele 12 ore pe teritoriul României

Trei cutremure au avut loc în ultimele 12 ore pe teritoriul României
În luna mai, în România, au fost înregistrate în total zece cutremure
Un cutremur cu magnitudinea 3.0 s-a produs joi dimineață la ora 04:32:03 în ZONA SEISMICA VRANCEA, BUZAU la adâncimea de 98 km, potrivit Institutului Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP).
Alte două seisme s-au produs miercuri seara în aceeași zonă.
Un seism de 3,6 grade s-a produs, miercuri, la ora 19:29, în zona seismică Vrancea, județul Buzău.
Cel de-al doilea cutremur, cu magnitudinea de 3,7 grade, s-a înregistrat la ora 21:10. Acesta a avut loc la o adâncime de 141 de km.
În luna mai, în România, au fost înregistrate în total zece cutremure cu magnitudini între 2,2 şi 3,7 pe Richter.
Cel mai semnificativ seism din acest an s-a produs în data de 31 ianuarie, în judeţul Vrancea, la o adâncime de 121 de kilometri, şi a avut o magnitudine de 5,2. Cutremurul a fost resimţit şi la Bucureşti.
Citește și:
- 11:56 - Vreme rece, precipitații mixte și vânt puternic, până sâmbătă dimineață. Avertismentul meteorologilor
- 10:24 - Ministrul Justiției, despre numirea șefilor parchetelor de către Nicușor Dan: „La capătul acestui drum nu sunt mize personale, nume sau orgolii”
- 09:53 - Cum va fi vremea de Paște? Prognoză specială de la meteorologul ANM Radu Ilea
- 09:34 - Membrii CNA, convocați de Mihail Neamțu în urma retragerii licenței Realitatea Plus
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Hunedoara și pe Google News











