Tir cu arcul la castel

Tir cu arcul la castel
Este o competiţie pentru arcaşii tradiţionali, una dintre primele în România
În weekend a avut loc la Castelul Corvinilor cea de-a şaptea ediţie a Cupei „Ioan Corvin”, competiţie de tir cu arcul. Întrecerea este deschisă tuturor celor care deţin un arc tradiţional şi doresc să-şi evalueze abilitatea de a trage la ţintă în compania altor pasionaţi ai tirului cu săgeţi.
''Este o competiţie pentru arcaşii tradiţionali, una dintre primele în România. Sportivul foloseşte un arc tradiţional, de fapt, o replică a celor care se utilizau în trecut. Se mai pot utiliza şi arcurile denumite 'long bow', un fel de arc englezesc fără dispozitive de ochire'', a declarat unul dintre organizatorii concursului.
Cei care aleg să fie doar spectatori au avut prilejul să vadă replici moderne ale vechilor arcuri dacice sau mongole. Între cei aproape o sută de invitaţi care au luat parte la acest concurs se numără arcaşi de la cluburile Fit Next Arad, Aktiv Club Bucureşti, Crown City Braşov, Asociaţia de tir tradiţional şi olimpic cu arcul Cluj Napoca.
Sursa: Realitatea de Hunedoara
Citește și:
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 16:54 - Reacția lui Raed Arafat după ce un medic a fost agresat într-un spital din Maramureș
- 16:50 - Viscolul închide drumuri și lasă localități fără electricitate
- 15:26 - STB, „gaura neagră” a Capitalei: 10.000 de angajați și o politizare cronică pe banii bucureștenilor
Urmărește știrile Realitatea de Hunedoara și pe Google News
_4f88515c25_a3b9209761.webp)










