Noi tehnici ale hoților: își ademenesc victimele să le arate un accident

Noi tehnici ale hoților: își ademenesc victimele să le arate un accident
În privinţa modului de operare, poliţiştii au stabilit autorul își alegea victimele din rândul persoanelor vârstnice și vulnerabile
Poliția Municipiului Brad a fost sesizată cu privire la faptul că,, în timp ce se afla pe raza municipiului Brad, un bărbat a fost abordat de o persoană pe care nu o cunoştea, care, prin distragerea atenției, i-a sustras din buzunar 2.400 de lei.
În privinţa modului de operare, poliţiştii au stabilit autorul își alegea victimele din rândul persoanelor vârstnice și vulnerabile, iar cu ajutorul unui pretext menit să le provoace curiozitatea (în cazul de faţă, a invitat partea vătămată – un bărbat de 93 de ani - în zona unei parcări, să îi arate "cum i-a fost lovită maşina”) profitând de neatenția acestora, le sustrăgea bunurile/sumele de bani din buzunare/poșete/genți.
În urma investigațiilor, poliţiştii au identificat prezumtivul autor al infracţiunii de furt: acesta este un bărbat în vârstă de 42 de ani, din municipiul Deva.
La locuinţa bărbatului a fost efectuată o percheziție domiciliară în urma căreia au fost ridicate mai multe mijloace materiale de probă, iar faţă de cel în cauză a fost luată măsura preventivă a reținerii pentru 24 ore, acesta urmând să fie prezentat magistraţilor Parchetului de pe Lângă Judecătoria Brad, în vederea luării măsurilor legale.
Sursa: Realitatea de Hunedoara
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 22:24 - Romprest a pierdut procesul cu Primăria sectorului 1 pentru contractul de milioane de euro
- 21:28 - UE pregătește un dialog direct cu Vladimir Putin. Bruxelles-ul se teme că ar putea fi exclus din negocierile privind Ucraina
- 21:24 - Norul de fum de la Cernobîl nu va afecta România, potrivit Ministerului Mediului
Urmărește știrile Realitatea de Hunedoara și pe Google News













