Medicamentul Ozempic va fi retras de pe piața din România

Medicamentul Ozempic va fi retras de pe piața din România
Decizia a fost luată de producător din raţiuni comerciale
Agenţia Naţională a Medicamentului anunţă că medicamentul Ozempic, folosit în tratamentul diabetului de tip 2, nu va mai fi disponibil în ţara noastră după data de 1 august.
Măsura vizează toate cele trei concentraţii comercializate şi varianta soluţiei injectabile sub formă de stilou.
Reprezentanţii agenţiei, citaţi de Radio România Actualități, precizează că decizia a fost luată de producător din raţiuni comerciale.
După 1 august, substanţa conţinută de Ozempic (Semaglutida) va fi disponibilă persoanelor cu diabet zaharat de tip 2, sub formă de comprimate orale, la recomandarea medicului, iar producătorul şi-a luat angajamentul de a pune pe piaţă cantităţi care să asigure întregul necesar.
Agenţia mai precizează că va urmări respectarea acestui angajament, astfel încât să nu existe niciun impact negativ asupra pacienţilor.
Ozempic a fost perceput în ultima perioadă în ţara noastră ca un medicament-minune în curele de slăbit.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 20:26 - Fetiță de 12 ani, înjunghiată cu o șurubelniță pe stradă. Tatăl ei a fost și el lovit
- 20:19 - Anca Alexandrescu: „Doamna Kovesi încearcă să își facă loc în România, pentru că i se va termina mandatul și rămâne fără job”
- 17:06 - Cod galben de ploi și furtuni în mai multe regiuni ale țării
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Hunedoara și pe Google News













