Lotul 4 al autostrăzii A1 Lugoj -Deva a fost recepţionat, dar nu poate fi deschis circulaţiei

f1
Lotul 4 al autostrăzii A1 Lugoj -Deva a fost recepţionat, însă nu a fost şi deschis circulaţiei. Şi asta pentru că nu poate fi descărcat traficul rutier de pe acest sector, motivează reprezentanţii Companiei Naţionale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR).
Cei 22 de kilometri noi din autostrada A1, între localitățile Șoimuș și Ilia, din județul Hunedoara ( Lotul 4 Lugoj- Deva), au fost finalizaţi. Recepţia a fost făcută doar că, momentan, maşinile nu pot circula pe acest tronson.

În acelaşi document, oficialii CNAIR mai arată că, „Asocierea S.C. Teloxim Con S.R.L. -COMSA S.A. - Aldesa Construcciones S.A.- Arcadis Eurometudes S.A a fost la un pas de rezilierea contractului în anul 2017 tocmai din cauza faptului că a folosit materiale de slabă calitate și nu a respectat metodologiile de lucru, situație care a dus printre altele la prăbușirea, încă din faza de șantier a unui segment de drum, pe o lungime de 70 metri și o lățime de 11 metri”.
Citește și:
- 10:17 - Omagiu pentru Mircea Lucescu. Sicirul legendarului antrenor, depus azi la Arena Națională- programul complet al ceremoniilor
- 10:13 - O nouă avertizare RO-Alert în județul Tulcea! Explozii violente s-au auzit de pe teritoriul ucrainean. 2 aeronave F-16 au fost ridicate
- 10:08 - Realitatea PLUS a cerut rediscutarea deciziei CNA. Avocat: ”Măsura este excesivă. Dacă nu se revocă, mergem în instanță”
- 09:16 - Ora 10:00 - Protest pașnic în fața CNA, după suspendarea licenței Realitatea Plus. Forțele de ordine sunt deja mobilizate în jurul instituției
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Hunedoara și pe Google News











