Folclorul hunedorean, reprezentat, cu mândrie, în Dumbrava Sibiului

69417942_1342655409244614_3871629888804880384_n
Sunt „Zilele Satului Hunedorean”, în acest weekend, la Muzeul în aer liber „Astra” din Dumbrava Sibiului. Evenimentul a început de ieri, 23 august, și s-a bucurat de un număr mare de vizitatori la standurile amenajate.
La atelierele deschise în Dumbrava Sibiului, sunt prezenți, până mâine inclusiv, producătorilor tradiţionali, meşteri și artizani populari din județul Hunedoara, iar cei prezenți au parte și de spectacole de folclor susținute de artiști de muzică populară. 

Iubitorii de meşteşuguri tradiţionale sunt aşteptaţi să descopere secretele prelucrării lemnului, picturii, broderiilor, cusăturilor, împletiturilor şi ale altor îndeletniciri mai vechi sau mai noi.



Evenimentul este organizat de Agenţia de Dezvoltare Economico-Socială Hunedoara (ADEH), cu sprijinul Consiliului Judeţean (CJ) Hunedoara şi în parteneriat cu Complexul Naţional Muzeal Astra Sibiu, şi are ca scop promovarea județului Hunedoara cu tot ceea ce are mai reprezentativ.
Citește și:
- 10:17 - Omagiu pentru Mircea Lucescu. Sicirul legendarului antrenor, depus azi la Arena Națională- programul complet al ceremoniilor
- 10:13 - O nouă avertizare RO-Alert în județul Tulcea! Explozii violente s-au auzit de pe teritoriul ucrainean. 2 aeronave F-16 au fost ridicate
- 10:08 - Realitatea PLUS a cerut rediscutarea deciziei CNA. Avocat: ”Măsura este excesivă. Dacă nu se revocă, mergem în instanță”
- 09:16 - Ora 10:00 - Protest pașnic în fața CNA, după suspendarea licenței Realitatea Plus. Forțele de ordine sunt deja mobilizate în jurul instituției
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Hunedoara și pe Google News











