Advertising
De frica pestei porcine, târgurile de animale interzise în judeţ
11 sept. 2018, 08:45

targ animale
Articol scris de Scris de Stefan Ramona
Autorităţile judeţului interzic organizarea de târguri sau expoziţii de animale, din cauza epidemiei de pestă porcină. Interdicţia este impusă pe o perioadă nedeterminată începând de ieri, 10 septembrie.
Hotărârea a fost luată de Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Hunedoara, ai căror membrii s-au întrunit pentru a decide măsuri în ceea ce privește mai multe situații apărute în județ. Aceasta urmează să fie transmisă tuturor unităților administrativ teritoriale de pe raza judeţului.

Prefectul Tiberiu Fabius Kiszely a dispus întărirea și intensificarea controalelor la transporturile de animale care tranzitează sau au ca și destinație județul Hunedoara. De asemenea, instituțiile implicate în gestionarea epizootiei trebuie să-și armonizeze procedurile de intervenție pentru îngrădirea efectelor pestei porcine în cazul apariției acesteia în județul Hunedoara.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 16:53 - Ultramaratonistul Adrian Șovea, lovit de o mașină în timpul cursei caritabile de 2.800 km
- 13:52 - Bogdan Hossu spulberă noua lege a salarizării. ”Sporurile pentru condițiile de muncă au scăzut” -VIDEO
- 13:24 - Cristian Mungiu a câștigat un premiu important la Cannes, cu filmul Fjord
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Hunedoara și pe Google News














