Cod galben de ploi, în sudul județului Hunedoara. Pericol de viituri pe Jiu
14 mai 2019, 16:11
Actualizat: 14 mai 2019, 16:11

60053327_816251792070739_3790647554589327360_n
Articol scris de Scris de Stefan Ramona
Meteorologii au emis o atenționare de tip Cod galben valabilă începând de astăzi, 14 mai, de la ora 18:00, și până mâine dimineață, la 10:00. Vizată este și zona de sud a județului Hunedoara.
Specialiștii de la Administrația Națională de Meteorologie (ANM) spun că, în intervalul menționat, se vor înregistra cantități însemnate de apă. „În județele Mehedinți, Gorj, Vâlcea, Dolj, Caraș-Severin, Timiș și local în județul Hunedoara se vor semnala averse, iar în intervale scurte de timp sau prin acumulare se vor înregistra cantități de apă ce vor depăși 25 l/mp și pe arii restrânse 40...60 l/mp”, a informat ANM. Și hidrologii au emis, tot astăzi, o avertizare de Cod galben de inundaţii, valabilă până miercuri după-amiază pentru mai multe bazine hidrografice. În județul Hunedoara, vizat este râul Jiu.
Citește și:
- 12:35 - Audiență record pentru Realitatea PLUS după decizia CNA: Rămânem alături de voi
- 11:45 - Realitatea PLUS a depus la Curtea de Apel acțiunea împotriva deciziei CNA. Avocat: Retragerea licenței era o chestie prestabilită înainte de ședință -VIDEO
- 11:40 - Armistițiul temporar calmează piețele. Petrolul se ieftinește puternic: este cea mai mare scădere din ultimii 6 ani
- 11:25 - Alexandra Păcuraru, despre decizia CNA de a închide Realitatea PLUS: „Nu mai există democrație când închid gura opoziției. Vom lupta cu fruntea sus!”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Hunedoara și pe Google News










