Jandarmii şi salvamontiştii hunedoreni au intervenit, azi noapte, pentru a veni în sprijinul a două femei care s-au rătăcit în Munţii Godeanu.
Cele două turiste, din Bucureşti, în vârstă de 30, respectiv 31 de ani, au anunţat printr-un apel la 112 faptul că s-au rătăcit. Acestea au fost surprinse de întuneric într-o zonă, încă nemarcată din vecinătatea Vârfului Merila, şi nu au mai găsit drumul de întoarcere. În prima fază, pentru găsirea acestora au pornit jandarmii din zona Haţeg. După circa trei ore, aceştia au solicitat sprijin uman şi logistic din partea Salvamontului.„
O echipă formată din şase salvamontişti au acţionat, în cursul nopţii, pentru localizarea, găsirea şi recuperarea, în bune condiţiuni, a persoanelor rătăcite
”, au informat reprezentanţii Salvamont Hunedoara.[caption id="attachment_20889" align="alignnone" width="960"]
Sursa foto: Salvamont Hunedoara[/caption]Jandarmii și salvamontiștii hunedoreni au ajuns la cele două turiste după şase ore de la primirea apelului. Din fericire, cele două femei nu necesitau îngrijiri medicale, ele fiind aduse în siguranță la poalele munților.https://www.facebook.com/jand.romana/videos/266925900632951/