Atenționare meteo! Furtuni și cod portocaliu de precipitații, în aproape toată țara (16 iunie)

Atenționare meteo! Furtuni și cod portocaliu de precipitații, în aproape toată țara (16 iunie)
Furtunile continuă (și) în Dâmbovița, până, cel puțin, în data de 18 iunie
Aproape în fiecare zi meteorologii vin cu încă o veste proastă, în ceea ce privește vremea. Un nou cod portocaliu, de ploi abundente și furtuni, a fost anunțat de meteorologi. Avertizarea este valabilă, pentru ziua de 16 iunie,în aproape toata țara. Veștile proaste, în ceea ce privește vreme,a continuă însă și pentru zilele următoare.
Conform anunțului făcut de ANM:
Interval de valabilitate: 16 iunie, ora 12:00 – 16 iunie, ora 23:00
Fenomene vizate: cantități de apă însemnate,instabilitate atmosferică accentuată
Zone afectate: conform textului și hărții
În după-amiaza zilei de marți (16 iunie) și la începutul nopții de marți spre miercuri (16/17 iunie), în Oltenia, Banat, Crișana, Maramureș, Transilvania, Moldova și local în Muntenia vor fi perioade cu averse torențiale și se vor acumula cantități de apă de peste 40 l/mp și pe arii restrânse 50...80 l/mp. Vor fi intensificări puternice ale vântului (rafale de peste 70...80 km/h), vijelii, grindină și frecvente descărcări electrice.
După acest episod de furtuni si ploi abundente va intra în vigoare un cod galben.
16 iunie, ora 10:00 – 18 iunie, ora 10:00
Fenomene vizate: instabilitate atmosferică temporar accentuată
Zone afectate: conform textului și hărții;
În intervalul menționat, în cea mai mare parte a țării vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată, ce se va manifesta prin frecvente descărcări electrice, averse torențiale, grindină și vijelii. Cantitățile de apă vor depăși 25...30 l/mp și pe arii restrânse 40...60 l/mp.
Și în judetul Dâmbovița avertizări de acest tip vor continua să fie valabile chiar si după data de 18, fiind posibile furtuni și după aceasta perioadă.
Sursa: Realitatea de Dambovita
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 11:27 - Trei coliere de aur de peste 300 de grame şi vechi de 3000 de ani, descoperite în Prahova
- 11:04 - Ploi torențiale și vijelii în mai multe județe
- 10:24 - Statul le-a cerut banii pe alocație înapoi, după ce le-a murit copilul!
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Hunedoara și pe Google News














