Statistici DSP Hunedoara| A crescut numărul cazurilor de cancer bronhopulmonar

Statistici DSP Hunedoara| A crescut numărul cazurilor de cancer bronhopulmonar
378 de cazuri noi, pe parcursul anului trecut
Incidenţa cazurilor de cancer bronhopulmonar este în creştere în judeţul Hunedoara, potrivit statisticilor prezentate de Direcţia de Sănătate Publică (DSP).
Un număr de 378 de cazuri noi au fost înregistrate pe parcursul anului trecut, mai multe comparativ cu 2017. De asemenea, în creştere sunt şi cazurile de pacienţi luaţi în evidenţe cu boli respiratorii cronice (BPOC). Cifrele sunt prezentate cu prilejul „Zilei Naţionale fără Tutun”, marcată în fiecare an, în a treia joi a lunii noiembrie.
Date statistice din judeţul Hunedoara:
Anul
2014
2015
2016
2017
2018
BPOC - Cazuri Noi
1.041
1.315
1.247
1.287
1.234
BPOC - Rămaşi în evidenţă
11.822
12.106
12.152
12.138
12.524
Cancer bronhopulmonar - Cazuri Noi
280
254
244
298
378
În România, se înregistrează o prevalenţă semnificativă a consumului de tutun, peste cinci milioane şi jumătate de fumători, dintre care mai mult de cinci milioane fumează zilnic. Consumul produselor noi de tutun (produsele cu tutun care se încălzesc) şi al ţigărilor electronice se conturează ca o nouă ameninţare la adresa sănătăţii populaţiei, mai ales în lumina celor mai recente date privind impactul pe sănătate al acestor produse (efecte hepatolitice observate în studii experimentale pentru produsele cu tutun care se încălzesc, respectiv pneumonia de tip chimic pentru ENDS), spun specialiştii. Studiul GATS România 2018 a arătat că prevalenţa consumului de tutun în România este de 30,7%. Cu toate măsurile remarcabile pe care România le-a luat pentru combaterea acestui flagel, între anii 2011 şi 2018, consumul de tutun în România a crescut cu 14,9%, mai ales prin creşterea consumului în rândul tinerilor din grupa de vârstă 15-24 de ani (cu o creştere relativă de 48,3%) şi al femeilor (cu o creştere relativă de 27%), în condiţiile în care proporţia celor care au avut o tentativă de renunţare la fumat în ultimul an a suferit o scădere relativă semnificativă, comparativ cu 2011 (de 37%), chiar dacă aproape 5 din 10 fumători (48,2%) afirmă că vor să renunţe la acest obicei în viitor.
Potrivit Societăţii Române de Pneumologie, aproximativ 85% dintre pacienţii cu cancer bronhopulmonar din România sunt fumători, iar 42.000 de decese pe an se datorează fumatului. Fumatul omoara mai mult decat alcoolul, accidentele de circulatie, drogurile, obezitatea, tentativele de sinucidere, toate la un loc, spun specialiştii.
DSP Hunedoara, în colaborare cu Centrul de Prevenire, Evaluare şi Consiliere Antidrog Hunedoara şi Inspectoratul Şcolar Judetean, marchează, în această perioadă, „Ziua naţională fără tutun”, prin mai multe acţiuni desfăşurate în principal în unităţi de învăţământ, unde sunt distribuite materiale de informare-eduicare şi comunicare, transmiţându-se mesajul clar: „Pentru sănătate spune NU fumatului!”
Citește și:
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 16:54 - Reacția lui Raed Arafat după ce un medic a fost agresat într-un spital din Maramureș
- 16:50 - Viscolul închide drumuri și lasă localități fără electricitate
- 15:26 - STB, „gaura neagră” a Capitalei: 10.000 de angajați și o politizare cronică pe banii bucureștenilor
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Hunedoara și pe Google News
_4f88515c25_a3b9209761.webp)










