Salvamontiştii din staţiunea Straja au adus din Munţii Vâlcan apa pentru slujba de Bobotează

Salvamontiştii din staţiunea Straja au adus din Munţii Vâlcan apa pentru slujba de Bobotează
Liturghia de Bobotează a fost oficiată la schitul Straja cu apa adusă de la şapte izvoare de către salvamontiştii
Salvamontiştii din staţiunea hunedoreană Straja au adus şi astăzi apa de la şapte izvoare din Munţii Vâlcan pentru slujba de Bobotează.
Liturghia de Bobotează a fost oficiată la schitul Straja cu apa adusă de la şapte izvoare de către salvamontiştii din staţiune, care au transportat-o pe tărgile speciale folosite la intervenţii.
Echipa Salvamont Lupeni păstrează de 21 de ani această tradiție de a aduce apă de la izvoarele de pe versantul nordic Vâlcan.
Peste 100 de turişti şi localnici au luat parte la Liturghia de la Bisericuţa din lemn aflată la o altitudine de 1.700 de m.
În Straja stratul de zăpadă măsoară peste o jumătate de metru şi toate pârtiile sunt funcţionale, iar instalaţiile de transport pe cablu funcţionează în parametri
Sursa: Realitatea de Hunedoara
Citește și:
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 16:54 - Reacția lui Raed Arafat după ce un medic a fost agresat într-un spital din Maramureș
- 16:50 - Viscolul închide drumuri și lasă localități fără electricitate
- 15:26 - STB, „gaura neagră” a Capitalei: 10.000 de angajați și o politizare cronică pe banii bucureștenilor
Urmărește știrile Realitatea de Hunedoara și pe Google News
_4f88515c25_a3b9209761.webp)










