Cod galben de vânt puternic până luni după-amiază. Este vizat şi judeţul Hunedoara

vant
Meteorologii au emis, astăzi, o atenţionare de tip Cod galben de vânt puternic, valabilă pentru zona de munte din mai multe judeţe ale ţării, printre care se află şi Hunedoara. Avertizarea va fi ridicată abia mâine după-amiază.
Potrivit specialiştilor de la Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM), începând de astăzi, de la ora 12:00, şi până mâine, la 16:00, la munte vântul va sufla tare, cu viteze de peste 80 - 90 km/h, iar în zona înaltă, mai ales a Carpaţilor Orientali şi Meridionali, se vor depăşi 100 - 120 km/h. La altitudini de peste 1.800 de metri, temporar, în cursul nopţii de duminică spre luni (10/11 martie) va ninge viscolit.

Sunt afectate 27 de judeţe, între care şi Hunedoara. Meteorologii atenţionează că se vor semnala intensificări temporare ale vântului şi în celelalte regiuni, cu viteze în general de 50 - 60 km/h, iar în Moldova şi Transilvania, rafalele vor atinge 60 - 70 km/h.
Citește și:
- 12:35 - Audiență record pentru Realitatea PLUS după decizia CNA: Rămânem alături de voi
- 11:45 - Realitatea PLUS a depus la Curtea de Apel acțiunea împotriva deciziei CNA. Avocat: Retragerea licenței era o chestie prestabilită înainte de ședință -VIDEO
- 11:40 - Armistițiul temporar calmează piețele. Petrolul se ieftinește puternic: este cea mai mare scădere din ultimii 6 ani
- 11:25 - Alexandra Păcuraru, despre decizia CNA de a închide Realitatea PLUS: „Nu mai există democrație când închid gura opoziției. Vom lupta cu fruntea sus!”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Hunedoara și pe Google News










