Alertă de siguranță: Lidl retrage de urgență pachete de stafide contaminate cu pesticide interzise în UE

Alertă de siguranță: Lidl retrage de urgență pachete de stafide contaminate cu pesticide interzise în UE
Lidl retrage de urgență pachete de stafide contaminate cu pesticide interzise în UE
Lidl a început retragerea de pe rafturile sale din România a unor loturi de stafide după ce verificările de rutină au scos la iveală prezența unor reziduuri de pesticide care nu sunt autorizate în Uniunea Europeană.
Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) a confirmat că produsele vizate provin din Uzbekistan și au fost ambalate și distribuite de firma Lucsor Impex SRL.
Produse cu denumirea Stafide “Furnicuța” care poartă codurile de lot B115D126 și B120D126 au fost identificate ca având reziduuri de substanțe precum chlorpyrifos și profenofos, substanțe interzise pe piața UE din motive de siguranță alimentară. Autoritățile recomandă să nu fie consumate sub nicio formă aceste loturi.
Cumpărătorii care au achiziționat stafidele afectate pot returna pachetele în magazine și vor primi contravaloarea integrală a produsului, fără a fi necesar să prezinte bonul fiscal.
Aceasta este o măsură curentă în astfel de cazuri pentru a proteja consumatorii și a elimina riscurile periculoase asociate ingestiei de pesticide neautorizate.
ANSVSA rămâne vigilentă în monitorizarea produselor alimentare și îndeamnă clienții să verifice loturile înainte de consum sau să solicite informații suplimentare de la retailer dacă au nelămuriri.
Citește și:
- 16:34 - Democrații cer compensații după anularea tarifelor lui Donald Trump: până la 1.700 de dolari pentru fiecare familie
- 16:11 - Emmanuel Macron pregătește un discurs-cheie despre arsenalul nuclear al Franței și securitatea Europei
- 15:38 - S-au stabilit optimile din UEFA Champions League: dueluri de foc și programul complet al meciurilor
- 14:54 - Volodimir Zelenski spune că pacea ar putea fi posibilă până în noiembrie. Ce condiții pune pentru o întâlnire cu Vladimir Putin
Urmărește știrile Realitatea de Hunedoara și pe Google News











