Ordonanța de Urgență care reglementează drepturile minerilor disponibilizați a fost adoptată de Guvern

Ordonanța de Urgență care reglementează drepturile minerilor disponibilizați a fost adoptată de Guvern
Peste 100 de mineri au protestat timp de 11 zile pentru a obține o garanție
Ordonanța de urgență pentru persoanele care vor fi disponibilizate la Societatea Națională de Închideri Mine Valea Jiului și Complexul Energetic Hunedoara s-a regăsit ordinea de zi a ședinței de Guvern de astăzi. Este vorba de proiectul de ordonanţă de urgenţă pentru aplicarea unor măsuri de protecţie socială acordată persoanelor disponibilizate prin concedieri colective efectuate în baza planurilor de disponibilizare de Societatea Naţională de Închideri Mine Valea Jiului S.A. şi Societatea Complexul Energetic Hunedoara S.A. în perioada 2019-2024.
Documentul a primit aviz favorabil de la Consiliul Economic si Social. Ordonanța de urgență care reglementează drepturile salariaților de la Societatea Națională de Închideri Mine Valea Jiului și Complexul Energetic Hunedoara a primit aviz favorabil în cadrul Consiliului Economic Social. Astfel, documentul care va înlocui ordonanța 36 va fi aprobat în prima ședință de Guvern, informează Darius Cîmpean, președintele Sindicatului Muntele. Reprezentanții sindicatelor, ai patronatelor și ai ONG-urilor din România, care sunt membrii ai Consiliului Economic și Social, au votat, marți, în unanimitate documentul noii ordonanțe de guvern care reglementează ieșirea din sistem a salariaților din cadrul celor două companii. De altfel, prima lectură a ordonanței de urgență a avut loc în ședința de Guvern de săptămâna trecută. Documentul va înlocui Ordonanța 36/ 2013, a cărei aplicabilitate a expirat la finele anului trecut.
Citește și:
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 15:14 - România, tot mai dependentă de gazul extern. Importurile au crescut masiv, pe fondul declinului extracției interne
- 12:32 - Ciobanii din Sibiu se revoltă față de acordul Mercosur
- 19:34 - România: făină ieftină, pâine scumpă. De ce produsele de bază costă mai mult decât în Spania sau Italia
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Hunedoara și pe Google News
_4f88515c25_a3b9209761.webp)









