FOTO| Meşterii populari din Ţara Zarandului şi-au dat întâlnire la Tomeşti
4 aug. 2019, 17:28
Actualizat: 4 aug. 2019, 17:28

67982644_2588901751129799_1220660646467600384_n
Articol scris de Scris de Stefan Ramona
„Sărbătoarea Meşterilor Populari din Ţara Zarandului”, desfăşurată în comuna hunedoreană Tomeşti, a adunat un număr mare de oameni. Sute de persoane, pasionate de vechile meşteşuguri, dar şi dornice de petrecere câmpenească, au luat parte la acest eveniment de tradiţie.



La manifestarea, care a avut loc pe platoul „Lacuri” din Obârşa, au luat parte şi reprezentanţi ai oficialităţilor locale şi judeţene.

Pe lângă expoziția de produse meșteșugărești, organizatorii au pregătit momente artistice susținute de ansambluri folclorice și soliști îndrăgiți. Sărbătoarea adună, an de an, cei mai pricepuţi olari, dar şi meşteri ai lutului şi lemnului, din Ţara Zarandului.
Citește și:
- 10:17 - Omagiu pentru Mircea Lucescu. Sicirul legendarului antrenor, depus azi la Arena Națională- programul complet al ceremoniilor
- 10:13 - O nouă avertizare RO-Alert în județul Tulcea! Explozii violente s-au auzit de pe teritoriul ucrainean. 2 aeronave F-16 au fost ridicate
- 10:08 - Realitatea PLUS a cerut rediscutarea deciziei CNA. Avocat: ”Măsura este excesivă. Dacă nu se revocă, mergem în instanță”
- 09:16 - Ora 10:00 - Protest pașnic în fața CNA, după suspendarea licenței Realitatea Plus. Forțele de ordine sunt deja mobilizate în jurul instituției
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Hunedoara și pe Google News











