La scrutinul din 27 septembrie, pentru alegerea președintelui Consiliului Județean, a consilierilor județeni, a consilierilor locali și a primarilor, rata de participare în județul Hunedoara a fost de 45,80 la sută. 

La urne s-au prezentat, în total, 175.027 de hunedoreni, din care 7.093 de persoane au votat pe liste suplimentare și 2.105 cetățeni au solicitat urna mobilă. 

Primarii aleși în cele 69 de localități din județ (7 municipii, 7 orașe și 55 de comune):

  1. Deva – Nicolae Florin Oancea – PNL
  2. Hunedoara – Dan Bobouțanu – PSD
  3. Brad – Florin Cazacu – PSD
  4. Orăștie –  Ovidiu Laurențiu Bălan – PSD
  5. Petroșani – Florin Tiberiu Iacob Ridzi – PNL
  6. Lupeni – Lucian Marius Resmeriță – PSD
  7. Vulcan – Cristian Merișanu – Pro România
  8. Aninoasa – Nicolae Dunca – PSD
  9. Călan – Adrian Filip Ionăvesc – PNL
  10. Geoagiu – Vasile Cărăguț – PSD
  11. Hațeg – Adrian Pușcaș – PNL
  12. Petrila – Vasile Jurca – PSD
  13. Simeria – Iulius Bedea – PSD
  14. Uricani – Dănuț Buhăescu – PSD
  15. Baia de Criș – Mihaiu Liviu Gorcea – PSD
  16. Balșa – Traian Felician Jude – PNL
  17. Baru – Daniel Răducanu – PNL
  18. Beriu – Emil Moise Bîc – PNL
  19. Blăjeni – Horia Flavius Jurca – PNL
  20. Boșorod – Ioan Grecu – PSD
  21. Bretea Română – Răzvan Ciprian Ionescu Gruia – PSD
  22. Brănișca – Adel Ștef – PSD
  23. Buceș – Traian Achim Mărcuș – PNL
  24. Bucuresci – Mircea Florin Ghilean – PNL
  25. Bulzeștii de Sus – Mirel Ion Suba – PSD
  26. Bunila – Romulus Stroia – PNL
  27. Burjuc – Gabriel Bartha – PSD
  28. Băcia – Florin Alba – PSD
  29. Băița – Damian Diniș – PSD
  30. Bănița – Florin Gheorghe Stoica – PSD
  31. Bătrâna – Radu Herciu – PNL
  32. Cerbăl – Mircea Claudiu Costa – PNL
  33. Certeju de Sus – Petru Adrian Cîmpian – PNL
  34. Crișcior – Ovidiu Ilie Furdui – PNL
  35. Cârjiți – Daniela Maria Adam – PNL
  36. Densuș – Ionel Adrian Vârtopean – PSD
  37. Dobra – Ovidiu Iosif Pădurean – PSD
  38. General Berthelot – Marina Huzoni – PNL
  39. Ghelari – Iancu Emerson Toma – PSD
  40. Gurasada – Silviu Nan – PSD
  41. Hărău – Lucian Mihael Albu Weber – PSD
  42. Ilia – Gabriel Marius Omotă – PNL
  43. Lelese – Ciprian Achim – PSD
  44. Lunca Cernii de Jos – Livițuc Lupulescu – PNL
  45. Luncoiu de Jos – Călin Dorin Dud – PNL
  46. Lăpugiu de Jos – Alin Traian Chiorean – PNL
  47. Mărtinești – Adinel Ioan Botescu – PSD
  48. Orăștioara de Sus – Vasile Marian Inășescu – PNL
  49. Peștișu Mic – Saul Daniel Dobruțchi – PNL
  50. Pui – Victor Tiberiu Stoica – PNL
  51. Rapoltu Mare – Octavian Gheorghe Roman – PSD
  52. Ribița – Ioan Faur – PSD
  53. Romos – Mircea Pătrânjan – PNL
  54. Râu de Mori – Flaviu Dilertea – PSD
  55. Răchitova – Liviu Simendroni – PSD
  56. Sarmizegetusa – Adrian Claudiu Mihai Cordoș – PNL
  57. Sântămăria Orlea – Dumitru Ioan Oprean – PSD
  58. Sălașu de Sus – Ioan Vlad – PSD
  59. Șoimuș – Mihai Gabriel Irimie – PNL
  60. Teliucu Inferior – Daniel Gheorghe Sorin Pupeză – PNL
  61. Tomești – Adrian Viorel Vasiu – PNL
  62. Totești – Tiberiu Păsconi – PSD
  63. Toplița – Nicolae Cerișer – PNL
  64. Turdaș – Remi Bocșeri – PSD
  65. Vața de Jos – Liviu Ioan Lință – PNL
  66. Vețel – Ioan Hențiu – PSD
  67. Vorța – Radu Emil Bureană – PNL
  68. Vălișoara – Camelia Bedea – PSD
  69. Zam – Sorin Ionel Nistor – PNL

Pe formațiuni politice, bilanțul este: 35 de primării vor fi conduse de PSD, 33 de PNL și una de Pro România.

Sursa: Realitatea de Hunedoara